ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ

Вручення повістки належним чином та виклик до ТЦК та СП

Повістка є по суті повідомленням про необхідність з’явитися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з різних причин згідно пункту 79 Порядку

  • для оформлення військово-облікових документів, 
  • проходження медичного огляду, 
  • приписки до призовної дільниці,
  • взяття на військовий облік, 
  • визначення призначення на особливий період, 
  • призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних (резервістів).

Жодних інших причин для виклику до ТЦК та СП чинним законодавством не передбачено. 

ВИМАГАЙТЕ повідомити вам причину виклику до відповідного ТЦК та СП та вказати її у повістці.

Повістка вважається врученою, якщо вам особисто її вручено під розписку або було складено акт про вашу відмову від вручення повістки у присутності двох понятих/свідків. 

Якщо повістку було просто залишено у дверях, поштовій скринці, передано через родичів, яких ви офіційно не уповноважували на це через довіреність, така повістка може вважатися НЕ ВРУЧЕНОЮ. 

Якщо ж вам вже вручили або намагаються вручити повістку у встановлений законом спосіб, то перш за все з’ясуйте, з якої саме ПРИЧИНИ вас викликає конкретний ТЦК та СП. У випадку, якщо ви вже перебуваєте на військовому обліку в іншому ТЦК та СП, негайно повідомьте про це особу, яка намагається вручити вам повістку та НАПОЛЯГАЙТЕ, щоб вам виписали повістка саме у ваш ТЦК та СП, в якому ви перебуваєте на військовому обліку. Якщо це неможливо, і вам вручили повістку в інший ТЦК та СП, не за місцем вашого обліку, ВІДВІДЙТЕ у зазначений час у повістці ВАШ ТЦК та СП та вимагайте, щоб співробітники вашого ТЦК та СП повідомили інший ТЦК та СП, що ви з’явилися за місцем вашого обліку. Це забезпечить не притягнення вас до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК та СП.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: ви не зобов’язані проходити ВЛК чи оформлювати будь-які документи у ТЦК та СП не за місцем вашого постійного проживання чи перебування. Співробітники іншого ТЦК та СП не будуть знати, що зберігається у вашій особовій справі, та можуть зловживати вашими правами.

 

 

ФОРМА ПОВІСТКИ

                             Додатком 11 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 встановлена форма повістки.

+ посилання на word

ЗМІСТ ПОВІСТКИ

Повістки будуть іменними. Так, відповідно до нового закону у повістці про виклик до ТЦК зазначається:

1) прізвище, ім’я та по батькові та дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування ТЦК, що видав повістку;

3) мета виклику до ТЦК;

4) зазначення місця, дня і часу явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.

Під час вручення повістки представники ТЦК на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також пред’явити службові посвідчення.

 

ВИДИ ПОВІСТОК:

  • Повістка для уточнення облікових даних

Цей вид повістки вручається призовнику для оновлення інформації. Загалом уточнюються дані щодо сімейного стану, працевлаштування, наявності або відсутності дітей.

За результатами перевірки чоловіка можуть звільнити від служби в армії, наприклад через наявність трьох або більше неповнолітніх дітей.

 

Якщо вам надійшла повістка такого типу, ви маєте пройти медичне обстеження. Також до повістки додається ваша картка дослідження та медичного огляду.

  • Повістка на призов до армії

У такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці.

Окрім того там зазначено, що з собою необхідно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (за наявності).

Під час дії воєнного стану і мобілізації призов на строкову службу не проводиться, тому призовники віком від 18 до 25 років, які не мають військового досвіду та не навчалися на воєнній кафедрі не можуть бути призвані до армії.

  • Мобілізаційне розпорядження (повістка про відправку).

Такий вид повістки вручається чоловікам, які пройшли медкомісію та визнані придатними до військової служби.

Мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації у період дії воєнного стану.

У ньому має бути зазначено про зобов’язання з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після вручення повістки.

 

МІСЦЕ ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ:

Законодавством не обмежено перелік місць, де може бути вручена повістка. Як то кажуть, що не заборонено законом, те дозволено. Тому уповноважені особи можуть робити це в будь-якому місці: в парку, на роботі, біля метро, на вулиці, блокпосту, робочому місці чи за місцем проживання. Але юридичну силу повістка набуває тільки у випадку вручення особисто в руки мобілізованому, що засвідчує його підпис.

 

 

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані (відповідно до ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який набуде чинності 18.05.2024 року):

-назвати свої прізвища, ім’я та по батькові;

– назвати свої посади;

– пред’явити службові посвідчення.

 

Хто має право вручати повістку:

Вручати повістки можуть:

  • виконавчі органи сільських, селищних, міських рад (у разі отримання розпорядження ТЦК);
  • керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (лише за розпорядженням ТЦК);
  • керівники навчальних закладів (за наявності розпорядження ТЦК);
  • представники ТЦК, яких керівник військкомату наказом уповноважив на видавання повісток.

Чи має право поліція вручити повістку:

Новий закон про мобілізацію передбачає, що у заходах щодо оповіщення братимуть участь і поліцейські. Однак вони не вручатимуть повісток, а лише забезпечуватимуть порядок, коли у присутності правоохоронців видаватимуть повістки представники ТЦК.

 

 

Якщо особа відмовляється від отримання повістки              складається акт про відмову із підписами уповноважених осіб, свідків та вручається військовозобов’язаному під підпис.

! Варто зазначити, що вручення повістки не означає, що особу відразу відправляють на фронт. Це насамперед робиться для уточнення військово-облікових даних чи проходження медкомісії.

! Варто зазначити, що особа може відмовитися від вручення повістки у присутності свідків, зокрема, якщо документ заповнено з помилками.

Складений акт про відмову від отримання повістки із підписом отримувача передають до центру комплектування, а також можуть направити до поліції.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці (відповідно до ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який набуде чинності 18.05.2024 року), які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

–        перешкода стихійного характеру;

–        хвороба громадянина;

–        воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

–        смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

 

У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

 

Повістка не є дійсною та не підлягає обов’язковому виконанню, якщо:

  • за її отримання розписалися батьки, дружина, родичі чи сусіди;
  • її залишили у дверях або кинули до поштової скриньки.

 

!Важливо, що працівники військкоматів не мають права дозаповнювати повістку при вас. Іншими словами, документ має готуватися завчасно.

Виписувати повістки при військовозобовʼязаному працівники центрів комплектування фактично не мають права. Річ у тім, що в Україні є затверджена форма повістки, яка передбачає, що її повинен виписати виключно керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

 

Відповідальність.

Важливим нововведенням є доповнення Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» розділом VІ, в якому вперше закріплюються заходи впливу на громадян, які не виконують вимоги законодавства з питань мобілізації.

Так, у разі невиконання громадянином обов’язків, передбачених ч. 1 (неявка за повісткою, ненадання будівель, споруд, транспортних засобів ЗСУ, не проходження ВЛК для визначення ступеню придатності до військової служби), ч. 3 (неуточнення облікових даних через ЦНАПи, електронний кабінет або ТЦК та СП протягом 60 днів з дня набрання чинності законом, неявка за повісткою при порушення строків повідомлення поважності причин і подальшої обов’язкової явкистатті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції з наступним:

– здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п’яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування ВИМОГУ про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом. Форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України.

Частиною 3 ст. 27 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що днем вручення ВИМОГИ є:

–        день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв’язку;

–        день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки;

–        день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.

 

У разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення ВИМОГИ не виконав зазначеного у ній обов’язку (обов’язків)територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом (нова ст. 383КАС України), з приводу: тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації – на строк до виконання або відкликання такої вимоги. Вимога вважається виконаною у разі виконання громадянином обов’язку (обов’язків), зазначеного у вимозі.

 

Особливості судового розгляду справи.

Відповідно до ст. 383КАС України: у разі невиконання громадянином України у встановлені строки ВИМОГИ ТЦК та СП про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом, ТЦК та СП звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Строк подання позову – 30 днів з дня виникнення підстав;

Підсудність – загальна;

Вимоги до оформлення позовної заяви – стандартні;

Питання про відкриття провадження суд вирішує протягом п’яти днів з дня надходження позовної заяви.

Суд розглядає позов у письмовому провадженні протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі, а за ініціативою суду чи клопотанням сторони – з проведенням судового засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

Рішення суду підлягають негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 15 днів з дня їх проголошення, строк можна поновити.

Подання апеляційної скарги не перешкоджає виконанню рішення.

Строк розгляду справи в апеляції– 15 днів з дня відкриття апеляційного провадження.

Рішення суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку.

 

 У разі виконання ВИМОГИ територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, керівник якого видав вимогу, не пізніше наступного робочого дня з дня їх виникнення видає громадянину та/або його представнику документ, який підтверджує виконання ВИМОГИ.

У разі виконання ВИМОГИ та призову громадянина на військову службу під час мобілізації територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, керівник якого видав вимогу, не пізніше наступного робочого дня з дня виникнення таких обставин надсилає органу державної виконавчої служби, на примусовому виконанні якого перебуває рішення суду про тимчасове обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, повідомлення про виконання ВИМОГИ.

ВАЖЛИВО!!! Не плутати два різні за юридичною природою документи: ПОВІСТКУ та ВИМОГУ (новий вид документу, який вводиться в дію з 18.05.2024).

Також не варто плутати порядок вручення ПОВІСТКИ та ВИМОГИ.

 

Якщо у вас залишилися питання, ви хочете отримати індивідуальну консультацію саме про ваш випадок чи вам потрібно склати заяву, звернення, скаргу до ТЦК та СП чи інших органів одержавної влади, ви можете звернутися до нас за платною юридичною консультацією з питання мобілазції, перейшовши на наш основний сайт та залишивши заявку. Ми обов’язково з вами зв’яжимось.

ОФІС АДВОКАТСЬКОГО БЮРО «СТРАТЕГІЯ»

Знаходиться в

м. Запоріжжя, вул. Верхня, 14 (вхід з фасаду будинку)

Поштова адреса: 69001, м. Запоріжжя

вул. Сергія Тюленіна, 23, оф. 7.

info@advokatstrategy.com

Наші телефони:

+380980819484

+380990819484